Що таке гіпс

20-30 мільйонів років тому в часи утворення ділянки землі нині званого Анатолією і в результаті випаровування морів нам у спадок дісталися мільйони тонн гіпсового каменю. Мінерал, що зустрічається в природі як ангідрит (безводний сульфат кальцію) і як гіпс (кальцій сульфат зі вмістом води до 21%) є одним з найбільш знехтуваних сировинних ресурсів. Однак, письмові записи знайдені в Чатал-Гуюк згадують використання гіпсу в Анатолії, що має на увазі 10,000 літню історію використання гіпсу. Також відоме використання гіпсу і пізніше при Шумерської, Ассірійської, Егіптетской, Грецької та Римської цивілізаціях, що впливають один на одного і домінуючих на прилеглих територіях. Можливо, найбільш відомим і високо оціненим застосуванням стали скульптури з напівпрозорого гіпсового каменю алебастру, видобутого в місті Алебастрон в колишньому Єгипті та прикраси. Особливо широко застосовуваний серед етрусків гіпс є важливим джерелом доходів навіть сьогодні у міста Вольтерра в Італії.

Лондонські пожежа 1666 року можуть вважатися важливою перехідною віхою в плані прийняття гіпсу широкими масами. Під час цієї катастрофи було відмічено, що використання гіпсу захищає деревні будови, згодом чого, використання гіпсу стало обов'язковим у Парижі та гіпсу був привласнений псевдонім "Паризький гіпс". З 1700 зі зростанням інтересу до використання гіпсу для поліпшення якості грунту і особливо як природного добрива збагачує кальцієм при вирощуванні таких продуктів, як овочі, арахіс, бавовник, картоплю, у вісімнадцятому столітті французький хімік Лавуазье опублікував перше наукове дослідження з гіпсу. У наступні два століття культура використання гіпсу розвивалася так, що на сьогоднішній день гіпс використовується в більш ніж в100 країнах у розмірах превишаюшіх 100 мільйонів тонн.
При розгляді споживання в розвинених країнах видно, що використання в сільському господарстві становить 5% від загального обсягу споживання. Знову ж 10 - 15% від загального обсягу споживання використовується у промисловості. Ця група включає в себе скляну промисловість, формувальне виробництво, бурові роботи, при виробництві пестицидів та кормів, барвників, клею, при виробництві пластмас, у харчовій промисловості та фармацевтиці. Решта кількість гіпсового каменю повністю використовується для виробництва матеріалів на основі гіпсу застосовуються в будівельному секторі таких як, сухі будівельні суміші: будівельний гіпс, штукатурка, шпаклівка, а також різноманітні будівельні перегородкові вироби і покриття.
В останні роки, усвідомивши переваги гіпсу як будівельного матеріалу, промисловість Туреччини в секторі будівельних матеріалів на основі гіпсу в 2000 роках досягла виробничої потужності готових гіпсових будівельних матеріалів в один мільйон тонн. Але, з огляду на сучасну потреба в житлі в нашій країні і для раціонального задоволення даної потреби протягом одного покоління потрібно набагато більш широке використання гіпсових будівельних матеріалів ніж вони застосовуються в даний час.